Badanie holtera

Badanie holtera na czym polega – wyjaśniamy wszelkie wątpliwości

Zaburzenia rytmu serca wymagają dokładnego badania i oceny przez specjalistę kardiologa. Często odbywa się to za pomocą długotrwałego badania jakim jest badanie holtera, co umożliwia dokładną diagnozę i związaną z nią terapię. Badanie holtera na czym polega i czy jest bolesne? Takie pytania nurtują pacjentów, w poniższym artykule udzielimy na nie odpowiedzi.

 

Badanie serca holterem – kompletny poradnik dla każdego pacjenta

Jaka jest różnica między długookresowymi zapisami EKG a krótkookresowymi zapisami EKG?

Długoterminowe EKG (badanie HOLTER EKG) to badanie, w którym czynność serca jest rejestrowana przez dłuższy czas, co najmniej 24 godziny. W rzadkich przypadkach badanie może trwać dłużej i trwać do tygodnia. W porównaniu z krótkotrwałym EKG, gdzie badanie trwa kilka minut.

W obu wariantach przez elektrody do ciała doprowadzany jest słaby prąd elektryczny. Można to zaimplementować jako wyprowadzenie dwubiegunowe lub jednobiegunowe. Krótkoterminowe EKG jest dostępne jako EKG spoczynkowe i wysiłkowe. W przypadku długookresowego EKG badanie serca holterem nastawione jest na dłuższy okres czasu, pomiar odbywa się w warunkach codziennych.

Badania serca holter – to musisz wiedzieć

Badanie HOLTER EKG mierzy procesy elektryczne w mięśniu sercowym i wyświetla je graficznie na ekranie. Pozwala to na postawienie diagnozy i wyciągnięcie wniosków dotyczących funkcji serca lub obecności zaburzeń. Ocena jest wspomagana komputerowo, a lekarz specjalista analizuje wyniki i ponownie je ocenia. Umożliwia to wizualizację arytmii lub nieprawidłowości serca.

Długotrwałe EKG wymaga podłączenia elektrod na jeden lub więcej dni i kontrolowanego ruchu w celu dokładnego zarejestrowania danych pomiarowych. Ważne jest, aby pacjenci powstrzymali się od pływania i kąpieli pod prysznicem w okresie leczenia. W tym czasie nie ma również wstępu do sauny.

Holter EKG Poznań

Pod względem higieny jedyne co jest możliwe to staranne mycie ściereczką. Odradza się również kremowanie klatki piersiowej. Ważne jednak, aby pacjent starał się prowadzić normalne czynności, które wykonuje każdego dnia.  Ocena Badania Holter EKG trwa zwykle od jednego do dwóch dni.